Razvojem digitalnih tehnika snimanja, značajno se povećao kvalitet detaljnih informacija koje pomažu prilikom postavljanja dijagnoze, te se smanjio nivo izloženosti pacijenta jonizujućem zračenju. Standardnu proceduru dijagnostikovanja oboljenja zuba i vilica predstavljaju 2D snimci (panoramski- ortopantomografski, retroalveolarni, retrokoronarni), iako su to snimci visokog kvaliteta ponekad za detaljniju analizu neophodan je CBCT (CONE BEAM COMPUTED TOMOGRAPHY) ili 3D snimak.
CBCT snimak je vrsta snimanja kojom dobijamo geometrijski apsolutno precizan snimak, visoke rezolucije koji možemo posmatrati u tri ravni. Koristi se da pomogne ili potvrdi kliničku dijagnozu u slučajevima kada su sve ostale radiološke (stomatološke) metode iscrpljene ili nedovoljno jasne.
CBCT dijagnostika predstavlja najsigurniju i neizbježnu dijagnostičku proceduru u implantološkoj terapiji, endodonciji – komplikovane kanalne strukture, terapiji maksilarnog sinusa, stanja impaktiranih zuba i njihovog odnosa sa okolnim strukturama, terapiji cističnih i ostalih promjena koje zahtjevaju detaljniju radiološku analizu ljekara.
U posljednih nekoliko godina na osnovu broja CBCT- snimaka i njihove namjene za određene dijagnostičke analize (izuzev implantološke terapije), možemo reći da se potreba za 3D dijagnostikom povećala. Povećanje dijagnostike bilo je najviše u endodontskoj i ortodontskoj terapiji kao i terapji maksilarnog sinusa ili kompletnoj CBCT dijagnostici paranazalnih šupljina. Znatno povećanje se osjetilo i kod komplikovanih ekstrakcija zuba, naročito impaktiranih trećih molara te njihovog odnosa sa mandibularnim kanalom.
Ovo povećanje nije praćeno samo potrebom ljekara – stomatologa nego i usavršavanjem radioloških aparata njihovom dostupnošću kao i visokim kvalitetom. Danas CBCT snimak se može uraditi za svega 5.9 sekundi – ekspozicija, (2.9 sekundi – Vatech Green X), pri čemu su efektivne doze zračenja izrazito smanjene. Poboljšanja današnjih aparata su također praćena i smanjenjem MAR-a (Metal artefact reduction) – isijavanja metala koji su uticali na kvalitet snimka kao i na njegovu analizu.
Značaj i prednost CBCT dijagnostike u odnosu na 2D dijagnostiku je ogromna. Slike govore više od riječi i s toga ćemo prikazati tek nekoliko primjera i poređenja CBCT i 2D snimaka kao i razliku između njih.
Za ove statističke podatke koristili smo preko 3000 CBCT snimaka u posljednje 4 godine (januar 2017- januar 2021). Snimci su rađeni na digitalnom ortopanu Vatech PaX-i3D Green. Vatech Green serija – ortopani sa najnižom dozom zračenja na svijetu.
Primjer 1.
OPT (panorama)
CBCT (koronalni, aksijalni i sagitalni presjek) + RA (retroalveolarni)
Između 2D snimaka- RA (retroalveolarni), OPT (panorama) i CBCT-a, razlika u obliku i veličini promjene je očigledna.
Primjer 2.
Mapiranje mandibularnog kanala i određivanje njegovog položaja u odnosu na korijen zuba.
OPT (panorama)
CBCT (koronalni, aksijalni i sagitalni presjek)
Primjer 3.
Prikazivanje promjena interadikularno, kao i defekta kosti koje nisu jasno vidljive na 2D snimku.
RA (retroalveolarni) + CBCT (sagitalni)
Primjer 4.
Komunikacija sa sinusom (maksilarnim) koja nije vidljiva na 2D snimku.
OPT (panorama)
CBCT (sagitalni, aksijalni i koronalni presjek)
Primjer 5.
Prikazivanje komplikovne kanalne strukture u ovom slučaju fuzije.
RA (retroalveolarni) + CBCT (sagitalni presjek)
Primjer 6.
Prikazivanje lateralnih i periapikalnih promjena koje nisu jasno vidljive na 2D snimku.
RA (retroalveolarni) + CBCT (koronalni + aksijalni presjek)
Primjer 7.
Prikazivanje fraktura koje je nemoguće vidjeti na 2D snimku.
RA (retroalveolarni) + CBCT (sagitalni presjek)
Ovo su samo neki od mnogih primjera koji nam pokazuju zašto se sve više koristi CBCT-dijagnostika i koji je njen značaj u stomatološkoj dijagnostici. Ukoliko uzmemo u obzir period od 8 godina (2013-2021) možemo reći da se korištenje CBCT-a u posljednje 4 godine povećalo za oko 40%.
Svi navedeni primjeri snimljeni su pomoću digitalnog ortopana Vatech PaX-i3D Green.
Kompletnu ponudu 3D ortopana , 2D ortopana , Intraoralni RTG, kao i dentalne softvere možete pogledati na našem sajtu i uvjeriti se zašto je Vatech vodeća kompanija na svjetskom tržištu stomatološke opreme.
Naša ponuda 3D i 2D DIGITALNIH ORTOPANA:

PaX-i3D Smart
Jedan sken, dvije slike; Inovativna tehnologija kompresivnog uzorkovanja; Prošireno polje slikanja.

PaX-i3D
Fleksibilnost 3D slikanja sa izborom više vidnih polja; Širok raspon cefalometrijskih modova;

PaX-i3D Green
Ultra niska doza zračenja; Brzo skeniranje; Više veličina vidnih polja; Lak i jednostavan EZ 3D - i software;

PaX-i
Optimalna slika za preciznu dijagnozu; Senzori za Pano i Cef; Jednostavan EzDent-i softver.

PaX-i Plus
Brza cefalometrija(vrijeme slikanja od 1.9 sek); Superioran kvalitet slike; Jednostavan EzDent-i softver;

PaX-i Insight
Više od 2D, panoramsko slikanje u dubinu; Brzi CEF telerendgen; Jednostavan EzDent-i softver;